MIC5245-3.1BM5-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5245-3.1BM5-TR
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 50dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA