MIC5265-1.85YD5-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5265-1.85YD5-TR
Package:
TSOT-23-5
Description:
IC REG LIN 1.85V 150MA TSOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 2 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 150 µA
Product Status Active
Supplier Device Package TSOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.85V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA