MIC5308-1.5YD6-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5308-1.5YD6-TR
Package:
TSOT-23-6
Description:
IC REG LIN 1.5V 150MA TSOT23-6
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
PSRR 90dB ~ 70dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TSOT-23-6
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA