MIC5318-2.8YD5-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5318-2.8YD5-TR
Package:
TSOT-23-5
Description:
IC REG LIN 2.8V 300MA TSOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 75dB ~ 55dB (1kHz ~ 20kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TSOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 300mA