MIC5319-1.85YML-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5319-1.85YML-TR
Package:
6-TMLF® (2x2)
Description:
IC REG LINEAR 1.85V 500MA 6TMLF
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-TMLF® (2x2)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.85V