MIC5364-1.2YMT-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5364-1.2YMT-TR
Package:
6-TMLF® (1.2x1.2)
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 300MA 6TMLF
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 53 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 70dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 70 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-TMLF® (1.2x1.2)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V