MIC5365-3.3YMT-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5365-3.3YMT-TR
Package:
4-TMLF® (1x1)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4TMLF
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 39 µA
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 4-TMLF® (1x1)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.31V @ 150mA