MIC5514-3.3YMT-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5514-3.3YMT-TR
Package:
6-TDFN (1.6x1.6)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 6TDFN
In Stock : 39893
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 65dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 65 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-TDFN (1.6x1.6)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
Protection Features -
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 300mA