MIC69301-1.2WU-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC69301-1.2WU-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
TO-263-5
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 3A TO263-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 75 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-263-5
Control Features Enable, Error Flag
Series -
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 3A