MILS1812-394K
API Delevan Inc.
Product No:
MILS1812-394K
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 390UH 105MA 18 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz
Q @ Freq 40 @ 790kHz
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 105 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 18Ohm Max
Inductance 390 µH
Series MILS1812
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 3.5MHz