MILS1812-562K
API Delevan Inc.
Product No:
MILS1812-562K
Description:
FIXED IND 5.6UH 447MA 1 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 40 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 447 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Inductance 5.6 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 40MHz