MIN02-002CC5R6D-TF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
MIN02-002CC5R6D-TF
Description:
CAP MICA 5.6PF 0.5PF 300V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 300 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.218" L x 0.400" W (5.54mm x 10.16mm)
Product Status Active
Series MIN
Package / Case Nonstandard SMD
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 5.6 pF