MJN1C-I-DC48
Omron Automation and Safety
Product No:
MJN1C-I-DC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 70°C
Switching Voltage 600VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 25 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 1.8 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage -
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series MJN
Operate Time 20 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC