MJN2C-N-AC24
Omron Automation and Safety
Product No:
MJN2C-N-AC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 60°C
Switching Voltage 600VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 70.8 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 75 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 24VAC
Must Operate Voltage 20.4 VAC