MJN2CF-AC240
Omron Automation and Safety
Product No:
MJN2CF-AC240
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
In Stock : 16
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 60°C
Switching Voltage 600VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 7.1 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 9.1 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 240VAC
Must Operate Voltage 204 VAC