MK2PN-I-AC220
Omron Automation and Safety
Product No:
MK2PN-I-AC220
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Switching Voltage 250VAC, 250VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In, 8 Pin (Octal)
Coil Current 11 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 5.09 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 66 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series MK
Operate Time 20 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 220VAC
Must Operate Voltage 176 VAC