MK2PN-I-DC48
Omron Automation and Safety
Product No:
MK2PN-I-DC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Switching Voltage 250VAC, 250VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In, 8 Pin (Octal)
Coil Current 29.5 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 1.63 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 7.2 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series MK
Operate Time 30 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 38.4 VDC