MK3PND-5-I-DC24
Omron Automation and Safety
Product No:
MK3PND-5-I-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Switching Voltage 250VAC, 250VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In, 11 Pin (Octal)
Coil Current 56 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 430 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 3.6 VDC
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 19.2 VDC