MK3PND-5-S-DC48
Omron Automation and Safety
Product No:
MK3PND-5-S-DC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Switching Voltage 250VAC, 250VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In, 11 Pin (Octal)
Coil Current 29.5 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 1.63 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 7.2 VDC
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 38.4 VDC