MKJ1A6W13-37SA
ITT Cannon, LLC
Product No:
MKJ1A6W13-37SA
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP
In Stock : 25
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Ingress Protection Environment Resistant
Voltage Rating 500VAC
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) 5A
Shell Size, MIL -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 13-37
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Plug, Female Sockets
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 150°C