MKP1839510251
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839510251
Description:
CAP FILM 1UF 1% 250VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia x 1.043" L (12.50mm x 26.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP1839
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1 µF