MKP1841222135
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841222135
Description:
CAP FILM 2200PF 10% 1.6KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP1841
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 650V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 2200 pF