MKP1841333635M
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841333635M
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP1841M
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.033 µF