MKP1841447405M
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841447405M
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP1841M
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 220V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.47 µF