MKP18424154000
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP18424154000
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 400VAC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.551" Dia x 1.240" L (14.00mm x 31.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP1842
Voltage Rating - DC -
Package / Case Axial, Can
Voltage Rating - AC 400V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.15 µF