MKP18444224000
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP18444224000
Description:
CAP FILM 0.22UF 400VAC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Tolerance -
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series MKP1844
Voltage Rating - DC -
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 400V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.22 µF