MKP1846310634
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1846310634
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series MKP1846
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 400V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 10000 pF