Home / Film Capacitors / MKP1848615084P4
minImg
MKP1848615084P4
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1848615084P4
Description:
MKP 15UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.535" (39.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.5 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series MKP1848 DC-Link
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 15 µF