Home / Film Capacitors / MKP1848655084Y5
minImg
MKP1848655084Y5
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1848655084Y5
Description:
MKP 55UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.791" (45.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 4 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series MKP1848 DC-Link
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 55 µF