Home / Film Capacitors / MKP1848C63060JP4
minImg
MKP1848C63060JP4
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1848C63060JP4
Description:
CAP FILM 30UF 5% 600VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.732" (44.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 mOhms
Ratings -
Series MKP1848C DC-Link
Voltage Rating - DC 600V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 30 µF