Home / Film Capacitors / MKP1G021002C00KF00
minImg
MKP1G021002C00KF00
WIMA
Product No:
MKP1G021002C00KF00
Manufacturer:
WIMA
Description:
MKP 10 0.01 F 400 VDC 4X9X10 PCM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP10
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr WIMA
Capacitance 10000 pF