Home / Film Capacitors / MKP1V011004B00JSSD
minImg
MKP1V011004B00JSSD
WIMA
Product No:
MKP1V011004B00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
MKP 10 1000 PF 2500 VDC 5X11X18
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP 10
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 700V
Mfr WIMA
Capacitance 1000 pF