Home / Film Capacitors / MKP2J013301B00KI00
minImg
MKP2J013301B00KI00
WIMA
Product No:
MKP2J013301B00KI00
Manufacturer:
WIMA
Description:
MKP 2 3300 PF 630 VDC 3X7.5X7.2
In Stock : 2300
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2300
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series MKP 2
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr WIMA
Capacitance 3300 pF