Home / Film Capacitors / MKP383513100JPP5T0
minImg
MKP383513100JPP5T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383513100JPP5T0
Description:
CAP FILM 1.3UF 5% 1KVDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP383
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 350V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1.3 µF