Home / Film Capacitors / MKP385E42210KIM2T0
minImg
MKP385E42210KIM2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385E42210KIM2T0
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.870" (22.10mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 36 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series MKP385e
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 350V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.22 µF