Home / Film Capacitors / MKP385E61563KYM4T0
minImg
MKP385E61563KYM4T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385E61563KYM4T0
Description:
CAP FILM 15UF 630VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.988" (50.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 7 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series MKP385e
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC 220V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 15 µF