Home / Film Capacitors / MKP386M433125JT7
minImg
MKP386M433125JT7
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP386M433125JT7
Description:
CAP FILM 0.33UF 5% 1.25KVDC SCRW
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Snubber
Height - Seated (Max) 1.201" (30.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination Screw Terminals
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.319" L x 0.866" W (33.50mm x 22.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 16 mOhms
Ratings -
Series MKP386M
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 550V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.33 µF