Home / Film Capacitors / MKP386M433200JT8
minImg
MKP386M433200JT8
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP386M433200JT8
Description:
CAP FILM 0.33UF 5% 2KVDC SCREW
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Snubber
Height - Seated (Max) 1.496" (38.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.433" (11.00mm)
Termination Screw Terminals
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.732" L x 0.866" W (44.00mm x 22.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 7 mOhms
Ratings -
Series MKP386M
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 700V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.33 µF