Home / Film Capacitors / MKP386M515125JT2
minImg
MKP386M515125JT2
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP386M515125JT2
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 1.25KVDC SCREW
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Snubber
Height - Seated (Max) 1.811" (46.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.244" (6.20mm)
Termination Screw Terminals
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.732" L x 1.181" W (44.00mm x 30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 7 mOhms
Ratings -
Series MKP386M
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 550V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1.5 µF