Home / Film Capacitors / MKP386M522125YT6
minImg
MKP386M522125YT6
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP386M522125YT6
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 1.25KVDC SCREW
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Snubber
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.024" (26.00mm)
Termination Screw Terminals
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.283" L x 0.984" W (58.00mm x 25.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 6 mOhms
Ratings -
Series MKP386M
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 550V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 2.2 µF