Home / Film Capacitors / MKP386M610085YT4
minImg
MKP386M610085YT4
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP386M610085YT4
Description:
CAP FILM 10UF 5% 850VDC SCREW
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Snubber
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.024" (26.00mm)
Termination Screw Terminals
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.283" L x 1.378" W (58.00mm x 35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5 mOhms
Ratings -
Series MKP386M
Voltage Rating - DC 850V
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 450V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 10 µF