Home / Film Capacitors / MKP4F031003C00JF00
minImg
MKP4F031003C00JF00
WIMA
Product No:
MKP4F031003C00JF00
Description:
MKP 4 0.1 UF 250 VDC 4X9X13 PCM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP 4
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr WIMA
Capacitance 0.1 µF