Home / Film Capacitors / MKP4F032203G00JSSD
minImg
MKP4F032203G00JSSD
WIMA
Product No:
MKP4F032203G00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
MKP 4 0.22 UF 250 VDC 6X12X13 PC
In Stock : 6788
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 10
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP 4
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr WIMA
Capacitance 0.22 µF