Home / Film Capacitors / MKS4C033303C00KSSD
minImg
MKS4C033303C00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4C033303C00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
MKS 4 0.33 F 63 VDC 4X9X13 PCM 1
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKS 4
Voltage Rating - DC 63V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 40V
Mfr WIMA
Capacitance 0.33 µF