Home / Film Capacitors / MKS4D041504D00JSSD
minImg
MKS4D041504D00JSSD
WIMA
Product No:
MKS4D041504D00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
MKS 4 1.5 UF 100 VDC 7X14X18 PCM
In Stock : 2750
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKS 4
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr WIMA
Capacitance 1.5 µF