Home / Film Capacitors / MKS4D042204F00JD00
minImg
MKS4D042204F00JD00
WIMA
Product No:
MKS4D042204F00JD00
Manufacturer:
WIMA
Description:
MKS 4 2.2 F 100 VDC 8X15X18 PCM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKS4
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr WIMA
Capacitance 2.2 µF