Home / Film Capacitors / MKS4F043306B00MSSD
minImg
MKS4F043306B00MSSD
WIMA
Product No:
MKS4F043306B00MSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
CAP FILM 3.3UF 20% 250VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series -
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr WIMA
Capacitance 3.3 µF