MKT1820410404
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKT1820410404
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.256" W (13.00mm x 6.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKT1820
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.1 µF