MKT1822515015V
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKT1822515015V
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.043" L x 0.295" W (26.50mm x 7.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKT1822
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1.5 µF