Home / Fixed Inductors / MLF1608A2R7KTA00
minImg
MLF1608A2R7KTA00
TDK Corporation
Product No:
MLF1608A2R7KTA00
Manufacturer:
TDK Corporation
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 2.7UH 30MA 1.15OHM SMD
In Stock : 11046
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 MHz
Q @ Freq 35 @ 10MHz
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 30 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.15Ohm Max
Inductance 2.7 µH
Series MLF
Type Multilayer
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 70MHz